تویوتا پرادو 2012

تویوتا پرادو 2012

۱۳۹۴/۰۶/۲۷اجاره خودرو
تویوتا پرادو 2012

تویوتا پرادو 2012

چهارمین نسل تویوتا پرادو ابتدا با مدل 2009 میلادی وارد بازارهای جهانی شده بود، این نسل از تویوتا پرادو همچون گذشته با دو نسخه پنج درب و سه درب وارد بازار می‌شود که مدل‌های پنج درب آن با دو تریم TXL (مدل‌های وارداتی) و VXL قابل سفارش خواهند بود .

چهارمین نسل تویوتا پرادو که در بازار آمریکای شمالی با اندکی تغییرات تحت نام لکسوسGX450 به فروش می‌رسد، دارای ظاهری تغییر یافته ازجمله در سپرهای جلو/عقب، چراغ‌ها و آینه‌های جانبی است که نمای بروزتری را تداعی می‌کند.

فضای درونی تویوتا پرادو 2012

در فضای درونی خودرو نیز یکی از بزرگترین تفاوت‌های نسل چهارم پرادو با مدل‌های گذشته آن، ردیف سوم صندلی‌هاست؛ در گذشته این ردیف شامل سه صندلی با قابلیت برداشتن یا حذف از کابین بود اما حال تبدیل به دو صندلی جدید شده که تنها قابلیت خواباندن را دارند. بنابراین می‌توان حدس زد که چرا حجم محفظه عقب آن از 170 لیتر به 150 لیتر در مدل‌های جدید رسیده است.

مدل های جدید تویوتا پرادو

مدل‌های جدید تویوتا پرادو مانند نسل قبلی خود، دارای زاپاسی هستند که می‌تواند در زیر خودرو یا در پشت درب عقب نصب شود؛ به عنوان مثال در بازار انگلستان تویوتا پرادو تنها با زاپاس زیر قابل سفارش است درحالیکه در کشورهایی مانند آرژانتین و استرالیا با زاپاسی که پشت درب عقبی خودرو تعبیه شده عرضه می‌شود.

حال اندکی به ابعاد کلی خودرو دقت کنیم؛ پرادوهای جدید در طول و عرض به ترتیب 40 و 25 میلیمتر بزرگتر شده‌اند درحالیکه از ارتفاع خودرو چیزی در حدود 50 میلیمتر کاسته شده؛ فاصله محوری خودرو نیز از 2790 میلیمتر به 2850 میلیمتر رسیده است.

بازار جهانی تویوتا پرادو

در بازارهای جهانی تویوتا پرادو تنها با دو پیشرانه بنزینی و دو پیشرانه دیزلی عرضه می‌شود. نسخه‌های بنزینی آن شامل 2.7 لیتری چهارسیلندر با قدرت 160 اسب‌بخار و 4.0 لیتری شش سیلندر با قدرت 271 اسب‌بخار است. پیشرانه 3.0 لیتری دیزلی آن نیز 94 اسب‌بخار قدرت دارد درحالیکه مدل توربو دیزلی آن تا 170 اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. مدل‌های پنج درب پرادو در سه تیپ با نام‌های GX , GXL و VX عرضه شده و مدل‌های سه درب آن شامل تیپ‌های SX و ZR می‌شوند.

اما با این مقدمه کوتاه به سراغ پرادوهایی می‌رویم که توسط نمایندگی ایرتویا به فروش می‌رسند. ایرتویا برای سال 2012 مدل‌های Off-Road و On-Road پنج درب و یک مدل سه درب راهی بازار داخلی کرده که همگی آن‌ها نیز دو دیفرانسیل (4WD) خواهند بود.

مدل‌های پنج درب وارداتی دارای گیربکس پنج سرعته اتومات هستند که نسبت به گذشته اگرچه ضرایب دنده‌های آن بهبود یافته اما به نظر می‌رسد این تغییر بیشتر برای کاهش مصرف سوخت خودرو اعمال شده نه برای یک رانندگی اسپرت‌تر! پیشرانه V6 این مدل با حجم دقیق 3956 سی‌سی قادر به تولید 271 اسب‌بخار قدرت در دور 5600 و 381 نیوتن‌متر گشتاور در دور 4400 است. وزن خالص این خودرو 2355 کیلوگرم بوده و رینگ‌های 18 اینچی با تایرهای 265 میلیمتری دارند. مصرف ترکیبی این مدل 12.5 لیتر و حجم باک بنزین آن نیز 87+150 لیتر است.

مهم‌ترین وجه تمایز مدل‌های Off-Road و On-Road وارداتی، در سیستم‌های ترمز و پایداری و همچنین در سیستم پخش صوتی و چندرسانه‌ای آن‌ها خلاصه می‌شود؛ در اینجا به صورت مختصر به برخی از تفاوت‌های هر دو مدل اشاره می‌کنیم:

مدل‌های On-Road : سامانه HAC (کنترل حرکت اولیه در شیب‌ها) و DAC (کمکی ترمز در سرپایینی)، سیستم کمکی پارک خودرو، کروز کنترل با رادار فعال و ترمزهای اضطراری، مجهز به سه دوربین (آینه سمت راست راننده، جلوپنجره و عقب)، GPS با نمایشگر 7 اینچی، DVD چنجر با 14 بلندگوی حرفه‌ای JBL.

مدل‌های Off-Road : سامانه Crawl Control، کروز کنترل، مجهز به چهار دوربین (آینه‌های جانبی، جلوپنجره و عقب)، CD چنجر با 9 بلندگو، قفل دیفرانسیل عقب، انتخاب حالت تعلیق با دو مود Sport یا Comfort.

اجاره خودرو تویوتا پرادو مدل 2012

مدل‌های سه درب وارداتی نیز که با گیربکس چهار دنده اتومات به ایران آمده‌اند دارای پیشرانه‌ای چهارسیلندر با حجم دقیق 2694 سی‌سی هستند که توانایی تولید 161 اسب‌بخار قدرت در دور 5200 و 246 نیوتن‌متر گشتاور در دور 3800 را دارند. پرادوهای سه درب با طولی 4485 میلیمتری خود، در حدود 445 میلیمتر کوچک‌تر از مدل‌های پنج‌درب بوده و فاصله محوری آن‌ها نیز 335 میلیمتر کوتاه‌تر است. رینگ‌های 17 اینچی با تایرهای 245 میلیمتری، وزن خالص 2095 کیلوگرمی و همچنین باک بنزینی به حجم 87 لیتر از دیگر مشخصه‌های این مدل خواهند بود.

برای اجاره خودرو تویوتا پرادو مدل 2012 کلیک کنید.

اخبار مرتبط